[stan prawny: styczeń 2019 r.]
tekst konwencji
Lista państw do których stosuje się omawianą konwencję: https://treaties.un.org
Dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia na podstawie Konwencji nowojorskiej (wymienione poniżej) należy złożyć do Organu przesyłającego (najczęściej jest to Prezesa Sądu Okręgowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej).
- wniosek sporządzony według wzoru i podpisany przez wnioskodawcę w dwóch egzemplarzach (oryginał i kserokopia razem ze wszystkimi załącznikami),
- wyliczenie zaległości alimentacyjnych oraz wskazanie nr rachunku bankowego uprawnionego,
- bliższe dane dotyczące podstaw, na których uprawniony opiera swoje roszczenie, określenie rodzaju i wysokości żądanych świadczeń alimentacyjnych oraz inne mające znaczenie dane, dotyczące na przykład stosunków majątkowych i rodzinnych uprawnionego i zobowiązanego,
- odpis wyroku do przesłania za granicę (z uwzględnieniem dat od kiedy wyrok jest wykonalny, prawomocny oraz z informacją, że nie przysługuję na nie zwyczajny środek odwoławczy (przy czym dla orzeczeń tymczasowych, nieprawomocnych ale wykonalnych - wystarczy adnotacja o dacie od której orzeczenie jest wykonalne),
- zaświadczenie (poświadczona kserokopia) dowodu doręczenia pozwanemu wezwania na rozprawę i odpis pozwu,
- pełnomocnictwo z podpisem poświadczonym przez notariusza,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (zupełny odpis aktu urodzenia jeśli dziecko jest pozamałżeńskie),
- odpis skrócony akt małżeństwa,
- jeśli dziecko ma więcej niż 16 lat - zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki,
- fotografię (po 1 sztuce): osoby uprawnionej oraz w miarę możliwości dłużnika alimentacyjnego (konieczność dołączenia fotografii przewiduję Konwencja, ale jej brak nie wstrzymuje procedury).
Po złożeniu kompletu dokumentów Organ przyjmujący (uprawniony podmiot w państwie zamieszkania dłużnika) podejmuje (w ramach udzielonego mu przez uprawnionego upoważnienia i w jego zastępstwie) wszelkie czynności właściwe do uzyskania alimentów. Takie upoważnienie pozwala mu uregulować roszczenie w drodze ugody a w razie potrzeby, do wszczęcia i prowadzenia sprawy z powództwa o alimenty oraz przeprowadzenia egzekucji z wyroku albo jakiegokolwiek innego tytułu sądowego zasądzającego alimenty.
O podjęciu działań w sprawie organ przyjmujący informuję organ przesyłający. Jeżeli nie ma możliwości nadania sprawie biegu również informuję o tym organ przesyłający razem z wyjaśnieniem przyczyn i zwrotem akt.
Warto zaznaczyć, że organ przyjmujący (niezależnie od postanowień omawianej Konwencji) przy rozstrzyganiu wszelkich spraw o alimenty oraz wszelkich kwestii wynikających w związku z tym, stosuję prawo Państwa, do którego należy zobowiązany włącznie z przepisami międzynarodowego prawa prywatnego tego Państwa.
Jeśli chodzi o koszty to uprawnieni (na podstawie omawianej konwencji) korzystają z takiego samego traktowania i takich samych zwolnień od opłat i kosztów, jak mieszkańcy lub obywatele państwa, w którym toczy się postępowanie.