Gdy strony mają małoletnie dzieci, w pozwie rozwodowym należy uwzględnićkwestię władzy rodzicielskiej i alimentów na ich rzecz. Sąd rozwodowy ma obowiązek wydać rozstrzygnięcie w tym zakresie również wtedy, gdy strona nie zgłosiła takiego żądania.
Sąd rozwodowy zawsze orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, nawet jeśli obowiązuje aktualnie orzeczenie innego sądu regulujące tę kwestię. Sąd powinien również w wyroku rozwodowym rozstrzygnąć kwestię obowiązku alimentacyjnego względem wspólnych małoletnich dzieci, nawet jeżeli obowiązek taki został nałożony w wydanym wcześniej orzeczeniu. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 czerwca 1975 r. (sygn. akt III CRN 155/75).
W praktyce oznacza to, że sąd orzekający o rozwiązaniu małżeństwa ma obowiązek rozstrzygnięcia kwestii obowiązku alimentacji dzieci.Nie zwalnia go okoliczność, że zostało to uregulowane prawomocnym wyrokiem przed wszczęciem sprawy o rozwód.
W sytuacji, gdy alimenty zostały uregulowane prawomocnym wyrokiem sądu opiekuńczego bądź ugodą sądową przed wszczęciem postępowania o rozwód, sąd rozwodowy powinien odnieść się do wcześniejszego orzeczenia. Wówczas sąd musi wskazać, czy podnosi albo obniża alimenty do konkretnej kwoty, czy też utrzymuje je na takim samym poziomie.
Jeśli sąd oceni, że nie zaszła w tym zakresie żadna zmiana stosunków, powinien stwierdzić w sentencji, że świadczenia alimentacyjne są określone w poprzednio wydanym wyroku. Natomiast w razie zmiany stanu faktycznegosąd orzekający może dokonać modyfikacji wysokości alimentów. Nie może jednak zrobić tego bez nawiązywania do poprzedniego wyroku zasądzającego alimenty. W ten sposób można uniknąć wątpliwości związanych z egzekucją.
Małżonek wnosząc o rozwód powinien wnioskować o powierzenie władzy rodzicielskiej i zasądzenie alimentów, również w sytuacji, gdy jego żądanie jest zgodne z treścią wydanego już wcześniej wyroku.