Przedawnienie alimentów – w sytuacji gdy zobowiązany ma władzę rodzicielską i gdy jej nie ma

Zgodnie z dyspozycją art. 137 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Trzeba jednak mieć na uwadze, że samo prawo do alimentów nie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że osoby uprawnione (krewni w linii prostej oraz rodzeństwo) w każdym czasie mogą domagać się alimentów.

Nawiązując do przedawnienia wierzytelności jaką są świadczenia alimentacyjne, należy zwrócić uwagę na ewentualne przerwanie biegu przedawnienia lub jego zawieszenie. W tym miejscu trzeba odnieść się do uchwały Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 65/68) zgodnie, z którą w czasie trwania władzy rodzicielskiej bieg przedawnienia co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. Sąd Najwyższy postawił również drugą tezę, zgodnie z którą przedawnienie co do wymienionych roszczeń biegnie nie tylko wtedy, gdy władza rodzicielska nie przysługuje obojgu rodzicom, lecz także wówczas, gdy władza ta nie przysługuje tylko temu z nich, od którego dziecko dochodzi alimentów.

Podsumowując, w trakcie trwania władzy rodzicielskiej następuje zawieszenie przedawnienia roszczeń alimentacyjnych i trwa do momentu ustania władzy rodzicielskiej. Zatem gdy rodzic pozbawiony jest władzy rodzicielskiej stosuje się 3 letni termin przedawnienia.