Zgodnie z art. 115314 pkt. 5 tytułami wykonawczymi w Rzeczypospolitej Polskiej są: orzeczenia w sprawach alimentacyjnych wydane w państwach członkowskich Unii Europejskiej będących stronami Protokołu haskiego z dnia 23 listopada 2007 r. o prawie właściwym dla zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE L 331 z 16.12.2009, str. 17) oraz pochodzące z tych państw ugody i dokumenty urzędowe w sprawach alimentacyjnych, objęte zakresem zastosowania rozporządzenia nr 4/2009. Zgodnie z definicjami legalnymi zawartymi w rozporządzeniu „orzeczenie” oznacza orzeczenie wydane w sprawach dotyczących zobowiązań alimentacyjnych przez sąd państwa członkowskiego, niezależnie od nazwy takiego orzeczenia, takiej jak „wyrok”, „nakaz”, „postanowienie” czy „nakaz egzekucyjny”. Natomiast „ugoda sądowa” oznacza ugodę w sprawach dotyczących zobowiązań alimentacyjnych zatwierdzoną przez sąd lub zawartą przed sądem w toku postępowania. „Dokument urzędowy” oznacza dokument w sprawach dotyczących zobowiązań alimentacyjnych sporządzony lub zarejestrowany oficjalnie jako dokument urzędowy w państwie członkowskim pochodzenia, którego autentyczność: dotyczy podpisu i treści dokumentu urzędowego oraz została stwierdzona przez organ publiczny lub inny organ uprawniony do tego celu
Należy podkreślić, że w przypadku orzeczenia pochodzącego z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, nie działa zasada „exequatur”, wymagająca orzeczenia stwierdzającego wykonalność orzeczenia wydanego w innym państwie. Oznacza to, że orzeczenie wydane w jednym państwie członkowskim jest wykonywane w innym państwie członkowskim na takich samych warunkach jak orzeczenie wydane w państwie członkowskim wykonania. Są one stosowane „automatycznie”. Oceny, czy akt, na który powołuje się wierzyciel, jest tytułem wykonawczym w rozumieniu art. 115314, dokonuje organ egzekucyjny (komornik lub sąd) i jednocześnie badając zasadność wniosku o wszczęcie egzekucji w kontekście kontroli istnienia podstawy egzekucji.
W przypadku państw należących do Unii Europejskiej ale nie będących stronami Protokołu haskiego (Dania) orzeczenia sądowe, ugody i dokumenty urzędowe, które pochodzą z tych nie korzystają z waloru automatycznej wykonalności w innych państwach członkowskich i mogą stanowić tytuł wykonawczy w Polsce po stwierdzeniu ich wykonalności, poprzez nadanie klazuli wykonalności.