W postepowanie egzekucyjnym regulowanym przepisami Kodeksu Postepowania Cywilnego znajduje się kilka instytucji umożliwiających dłużnikowi ochronę przed dalszą egzekucją. Jedną z nich jest przewidziana w art. 883 § 2 KPC możliwość umorzenia postepowania egzekucyjnego poprzez uiszczenie wszystkich świadczeń wymagalnych i złożenie na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumy równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy wraz z jednoczesnym umocowaniem komornika do podjęcia tejże sumy w przyszłości, w przypadku popadnięcia przez dłużnika w zwłokę.
Pewne problemy może nastręczać realizacja treści powyższego przepisu. Wynika to z faktu, że sposób złożenia pieniędzy do depozytu sądowego opisanym w art. 883 § 2 KPC stanowi lex specialis wobec treści Art. 693² § 1, który stanowi, że wniosek o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sadowego wymaga zezwolenia sądu. W uchwale Sądu Najwyższego III CZP 153/07, stwierdzono, że w przypadku złożenia pieniędzy do depozytu w trybie art. 883 § 2 k.p.c., nie jest wymagane zezwolenie sądu. Stąd też zachodzi wątpliwość, w jaki sposób można złożyć pieniądze do depozytu.
Aby skutecznie złożyć pieniądze do depozytu sądowego w trybie art. 883 § 2 k.p.c należy przelać pieniądze na depozyt w Sądzie Rejonowym pod którego właściwość podlega komornik prowadzący egzekucje. W tytule wpłaty należy określić, że jest to zaliczka na alimenty dla określonej osoby i że dotyczy postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez określonego komornika. Następnie należy złożyć wniosek o umorzenie postępowanie wraz z umocowaniem dla komornika do prowadzania ewentualnej przyszłej egzekucji z rachunku depozytowego. Do wniosku należy załączyć dowód wpłaty na rachunek.