Niedostatek. Obowiązek alimentacyjny małżonka i obdarowanego krewnego.

Zgodnie z art. 130 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r.- Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359)- dalej k.r.o., zobowiązanie jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa bądź po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka.

Powyższe zagadnienie wpisuje się w szerszy kontekst instytucji alimentacji na gruncie prawa cywilnego. Innym aktem prawnym, który reguluje obowiązek świadczeń alimentacyjnych, jest obok k.r.o. ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.)- dalej k.c. Na kanwie umowy darowizny zgodnie z art. 897 k.c. rodzi się problem powinności powstającej po stronie obdarowanego w momencie, gdy jego darczyńca popadnie w niedostatek, która to powinność polega na dostarczaniu darczyńcy, w granicach istniejącego jeszcze przysporzenia, środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych

W wyroku SA w Krakowie z dnia 10 kwietnia 2019 r. o sygnaturze I ACa 575/18 skład orzekający postawił tezę, iż pomimo że zgodnie z art. 130 k.r.o. obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka, to jednak obowiązek alimentacyjny obdarowanych z art. 897 k.c., w granicach określonych w tym przepisie, wyprzedza obowiązek alimentacyjny byłego małżonka, nawet w sytuacji, gdy obdarowanymi są krewni darczyńcy. W orzeczeniu tym judykatura zestawiła ze sobą zatem opisane wyżej regulacje prawne, przyznając niejako pierwszeństwo przed obowiązkiem alimentacyjnym rozwiedzionych małżonków obowiązkowi alimentacyjnemu obdarowanych niezależnie od ich powiązań rodzinnych z darczyńcą.