Ustawodawca, zważając na nieustający problem z brakiem płatności zobowiązań alimentacyjnych oraz zwiększającą się liczbą dłużników alimentacyjnych, postanowił ponownie zaostrzyć prawo związane z niepłaceniem alimentów. 1 grudnia 2020 r. w życie weszła nowelizacja zaostrzająca konsekwencje niealimentacji.
Nowe przepisy zwiększają sankcje w celu zmuszenia osoby obowiązanych na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, do wykonywania zobowiązań. Najbardziej dolegliwe konsekwencje to m.in.:
wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Gospodarczego – zmianie ulegną przepisy ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych poprzez zmianę zasad ujawniania w rejestrze biura informacji gospodarczej informacji o długach dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, dopóki długi te nie zostaną na rzecz Skarbu Państwa spłacone.
Zwiększenie kar dla pracodawców wypłacających na czarno wynagrodzenie dla dłużników alimentacyjnych – zgodnie z przepisami ustawy kodeks pracy pracodawca, który wypłaca wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi ujawnionemu w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, podlega, zgodnie karze grzywny od 1500 zł do nawet 45 000 zł. Tej samej karze podlega pracodawca, który bez umowy zatrudnia takiego dłużnika alimentacyjnego.
Zmiana przepisów polegająca na zwiększeniu sankcji dla dłużników alimentacyjnych, ma pomóc w egzekwowaniu należności względem Skarbu Państwa, który to wypłaca świadczenia w miejsce dłużników. Ustawodawca przypuszcza, że wysokie kary dla pracodawców zniechęcą ich do zatrudniania na czarno.